książka na zimowe dni

”Książka na zimowe dni” to projekt, będący kontynuacją  współpracy wołowskiej biblioteki z Przedszkolem „Słoneczko”, będący jednocześnie trzecią edycją akcji promującej czytelnictwo wśród najmłodszych. Na czas zimy, zaplanowano  sześć spotkań, podczas których czytane będą książki o tematyce zimowej.

Dnia 14.12.2017 r. ,  zagościły u nas  „Jeżyki” – bardzo rezolutna grupa pięciolatków. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece. Pomimo tego poczuli się bardzo swobodnie, czego dowodem jest to,że po zrzuceniu wierzchniego okrycia, od razu przystąpili do oglądania książek. Gdy już opadły pierwsze emocje, dzieci uczestniczyły w krótkiej pogadance na temat biblioteki , następnie zostało odczytane krótkie opowiadanie Daniela Napp’a „Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie”. Po rozmowie na temat zachowania niesfornego niedźwiedzia, który przebrał się za Świętego Mikołaja i ukradł choinkę z domu Ryjków, przedszkolaki przystąpiły do wykonania pięknych choineczek. Podczas pracy słuchaliśmy piosenek dla dzieci o tematyce świątecznej.

Na zakończenie zajęć tańczyliśmy, naśladując reniferki, bałwanki, gwiazdki i choinki.

Tekst: K. Dąbrowska 

 

Dzień później, tj. 15 grudnia 2017 r. , odwiedziły nas „Jagódki”. Sympatyczna grupa, z przewagą pierwiastka męskiego, szybko wypełniła radosnym gwarem bibliotekę. Ilość książek na półkach zadziwiła wszystkich, ale nie tylko to wprowadziło w zdumienie pięciolatków. Tego, że w bibliotece ujrzą piłkę, nie spodziewali się.  Może być ciekawie… – zaświtało w głowie naszej drużynie.  Z nadzieją na rozegranie meczu piłkarskiego czekali na to, co będzie dalej.

Inne pytanie pojawiło się natomiast w głowie prowadzącej spotkanie i wychowawcy grupy.  Czy książka może konkurować z piłką nożną?  Sytuacje uratował niezastąpiony … Pan Brumm, bohater książki (Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie”), którą postanowiliśmy zaprezentować podczas grudniowych spotkań z „Książką na zimowe dni”. Przygody niedźwiadka i jego przyjaciół oraz perypetie, którym musieli podołać, bardzo zajęły głowy uczestników. Zdobycie choinki na święta  w sytuacji, gdy jest kilku chętnych na jeden egzemplarz, to poważna sprawa. Sytuacja, w której znalazł się niedźwiadek, dała do myślenia naszym małym gościom. Bo nikt nie wyobraża sobie świąt bez choinki! Dzieci zdecydowały, że muszą o tym porozmawiać z rodzicami.

Po lekturze opowiadania czekały na uczestników inne zadania. Przedszkolaki zabrały się do kolorowania obrazków, które udekorowały naszą choinkę ze sznurka, a potem ruszyły do tańca w rytm zimowych piosenek.

A piłka… gdzieś zapomniana w kącie, musi znowu czekać na ponowne odkrycie…

Kolejne spotkania z Książką na zimowe dni” już w styczniu 2018 roku.

Tekst: R. Rzeźniczek