spotkanie z Pawłem Wakułą

Po raz pierwszy, z Panem Pawłem Wakułą mieliśmy okazję spotkać się podczas XIV Dolnośląskich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami. Z książką na walizkach. A to historia! , które miejsce miały w Wołowie, w roku 2017.

Po roku, nadarzyła się kolejna okazja. Tym razem, w dniu 18 września 2018 roku, uczniowie klas III szkół podstawowych, mieli okazję  spotkać się z autorem. Na spotkanie do Działu dla Dzieci i Młodzieży przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej  nr 1 oraz nr 2 w Wołowie. Spotkanie dofinansowane zostało ze środków  Dyskusyjnego Klubu Książki.

Pan Paweł Wakuła,  który jest absolwentem malarstwa i pedagogiki artystycznej, zachwycił dzieci rysunkami, przedstawiającymi bohaterów naszej historii, w satyrycznej odsłonie. Rozmowa o historii Polski i jej bohaterach z dziećmi, które o niej jeszcze nie wiele wiedzą, jest niezmiernie dużym wyzwaniem. Jednak wiedza autora na temat życia społecznego w dawnej Polsce, a przede wszystkim umiejętność snucia opowieści, sprawiły, że spotkanie upłynęło w bardzo sympatycznej atmosferze. Autor przybliżył dzieciom sylwetki królów Polski, m.in.: Władysława Jagiełłę, Władysława Łokietka, Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego i innych. Od tych historycznych postaci aż się roi się w jednej z książek Pawła Wakuły – „ Jagiełło pod prysznicem”. Ciekawostki z życia królów, zwyczaje i obyczaje, sekrety wyszły dziś na światło dzienne.

Podczas spotkania dzieci przekonały się o pewnej prawdzie zawartej w powiedzeniu, że historia jest nauczycielką życia i dlatego warto ją poznawać.

Dziękujemy, że byliście z nami.

Tekst: R. Rzeźniczek