Dyskusyjny Klub Filmowy

Dyskusyjny Klub Filmowy w wołowskiej bibliotece, działalność swoją rozpoczął w październiku 2018 roku. DKF to miejsce dla miłośników  kina, którzy spotykają się raz w miesiącu, aby w kameralnym, miłym gronie obejrzeć dobry film i porozmawiać o nim!  Na seanse filmowe zaprasza Dział Multimedialny – moderator Pani Małgorzata Szulc.  Przed nami wakacyjna przerwa. Na kolejne spotkanie zapraszamy we wrześniu!

Co już za nami ? 

11 kwietnia 2019 r. spotkaliśmy się, by obejrzeć melodramat „Droga do szczęścia” w reżyserii Sama Mendesa. Twórca „American Beauty” po raz kolejny mierzy się z mitem szczęśliwego życia na przedmieściach. Zrealizowany na podstawie książki Richarda Yatesa film opowiada o młodym małżeństwie mieszkającym z dwójką dzieci na przedmieściach Connecticut w połowie lat 50-tych. Oboje nie realizują się zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Film porusza wiele problemów ówczesnego społeczeństwa: nierówność płci, prawo do aborcji, konsumpcyjne wymagania kapitalistycznej Ameryki. Tradycyjnie po projekcji dyskutowaliśmy, jednak nasze wątpliwości nie zostały rozwiane. „Droga do szczęścia” pozostanie z nami na długo.

Piąte spotkanie (15.03.2019 r.) Dyskusyjnego Klubu Filmowego za nami! Tym razem na warsztat wzięliśmy amerykański film muzyczny z 1954 roku w reżyserii George’a Cukora – „Narodziny gwiazdy”. Nie ukrywamy, że na nasz wybór wpłynął obsypany nominacjami do tegorocznych Oskarów film „Narodziny gwiazdy” z Lady Gagą i Bradleyem Cooprem. To czwarty remake filmu z 1937 roku, o tym samym tytule. Za zadanie postawiliśmy sobie porównanie tych dwóch adaptacji, co trzeba przyznać było szalenie ciekawe. Oba filmy opowiadają tę samą historię, jednak każdy z nich pozostawia inne wrażenie. Bez wątpienia zmienił się kontekst kulturowy, co znacznie wpłynęło na sposób przedstawienia postaci. Pierwszoplanowa bohaterka w wersji Cukora jest niemalże „przestawiana” z miejsca na miejsce, natomiast Cooper oddał jej głos.
Tradycyjnie na spotkaniu raczyliśmy się dobrą kawą i ciastkiem.

Serdecznie dziękujemy Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu za użyczenie filmu.

Za nami drugie podejście do kina noir. Tym razem się udało! Spotkaliśmy się 13 lutego, by obejrzeć film Romana Polańskiego „Chinatown”. Ów klasyk to niejako legenda kina – otrzymał 11 nominacji do Oskarów. Sam scenariusz został uznany przez Amerykańską Gildię Scenarzystów za trzeci najlepszy tekst filmowy w historii. „Chinatown” nie zawiodło, kino noir znane z niejednoznacznych bohaterów dostarczyło nam wielu powodów do dyskusji. W rozmowie skupiliśmy się również na charakterystycznej dla gatunku grze świateł i cieni. Mroczny klimat filmu osładzały nam cynamonowe muffiny. 

Pierwsze spotkanie w 2019 roku za nami!

17 stycznia zajmowaliśmy się kinem komediowym. W repertuarze Dyskusyjnego Klubu Filmowego nie mogło zabraknąć klasyka jednego z najważniejszych twórców filmu XX wieku – „Annie Hall” Woody’ego Allena. Dzieło z 1977 roku zostało obsypane nagrodami, otrzymało cztery Oscary w kategoriach: najlepszy film, reżyser, scenariusz oraz najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Postanowiliśmy sprawdzić na czym polega fenomen komedii allenowskiej. Po projekcji odbyliśmy burzliwą dyskusję. Miejmy nadzieję, że podobne wrażenia i emocje towarzyszyć nam będą za miesiąc!

W roku 2018  rozpoczęliśmy działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
Za nami trzy fantastyczne spotkania!

Na spotkanie 13 grudnia zaplanowałam kino noir – kryminał Romana Polańskiego „Chinatown”, jednakże na prośbę klubowiczów w ostatnim momencie dokonały się zmiany. Klubowicze zdecydowali, że wolą oglądać dramat sądowy z 1957 roku, dzieło Sidneya Lumeta, o znaczącym tytule „12 gniewnych ludzi”. Film opowiada historię ławy przysięgłych obradującej po procesie młodego chłopaka oskarżonego o morderstwo. 

Spośród dwunastu mężczyzn tylko jeden nie jest do końca przekonany o winie oskarżonego. Co ciekawe, ten mocny, trzymający w napięciu film zrealizowano praktycznie w jednym pomieszczeniu. Twórcy doskonale oddali panującą w sali obrad atmosferę – klaustrofobiczną, gorącą, pełną emocji. Film pozostawił nam szerokie pole do dyskusji, postawił przed nami najróżniejsze pytania: o demokrację, o formułowanie własnej opinii, o manipulację przez władzę, o ułomność systemu, o łatwość wydawania wyroków, o stereotypy. Myślę, że każdy z nas miał się nad czym zastanawiać po powrocie do domu.

15.11.2018 r. na warsztat wzięliśmy kultowe dzieło Billy’ego Wildera „Pół żartem, pół serio”. Film został obwołany przez amerykańskich krytyków komedią wszechczasów – postanowiliśmy to sprawdzić. Nie zawiedliśmy się, „Pół żartem, pół serio” to rewelacyjna komedia pomyłek okraszona wspaniałymi popisami aktorskich umiejętności. Nasze serca zdobyli odtwórcy głównych ról – Tony Curtis i Jack Lemmon, przez większość filmu występujący w damskich strojach (szpilkach!). Spotkanie umiliły nam wegańskie wypieki 🙂 

Serdecznie dziękujemy Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu za użyczenie filmu.

Pierwsze spotkanie (11.10.2018 r.) Dyskusyjnego Klubu Filmowego za nami!

Mieliśmy przyjemność oglądać film z 1941 roku – „Obywatela Kane’a” – nowatorskie dzieło Orsona Wellsa, reżysera, producenta, współscenarzysty oraz odtwórcy głównej roli.

Zanim obejrzeliśmy film wysłuchaliśmy kilku ciekawostek na temat filmu, które zwróciły naszą uwagę na konkretne ujęcia. Oglądanie filmu było przyjemnością, ale najlepsze wydarzyło się tuż po projekcji. Każdy z uczestników zauważył coś innego, każdy odebrał film w inny sposób, dzięki temu samo dzieło Wellsa stało się dla nas bogatsze o perspektywę pozostałych uczestników.

Tekst: M. Szulc