Z książką i legendą po Polsce

29 listopada 2018 r. rozpoczął się cykl spotkań pn. „Z książką i legendą po Polsce”, który realizujemy we współpracy ze Szkołą Podstawowa nr 2 w Wołowie. Na początku naszej wędrówki odwiedziliśmy Gdańsk. Uczniowie klasy I mieli okazję obejrzeć zdjęcia i filmiki, które przybliżyły im to bardzo urokliwe miasto o ponad tysiącletniej historii. Następnie zapoznali się z jedną z wielu legend gdańskich. Tym razem była to legenda pt. „Lwy z gdańskiego ratusza”. Treść legendy nawiązuje do herbu Gdańska, a przede wszystkim do jednego wariantu, gdzie u bocznic tarczy herbowej znajdują się dwa podtrzymujące ją złote lwy, zwrócone do siebie. Taka forma pojawiły się na pieczęci wydanej w 1457 i z czasem upowszechniła, zdobiąc gdańskie zabytki ( Brama Zielona, Wielka Zbrojownia, Brama Wyżna) oraz monety. Jedynym miejscem, gdzie lwy podtrzymujące herb, patrzą w jednym kierunku, jest Ratusz Głównego Miasta. Sytuację i powód takiego przedstawienia próbuje wyjaśnić powyższa legenda.\

Na zakończenie spotkania dzieci, zgodnie ze wzorem, pokolorowały współczesny herb Gdańska.

Tekst: R. Rzeźniczek

3 grudnia 2018 na wędrówkę „Z książką i legendą po Polsce” zaprosiliśmy klasę III a ze szkoły Podstawowej Nr 2 w Wołowie. Tym razem odwiedziliśmy Poznań – piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce. Poznań jest miastem o bogatej historii. W przeszłości pełnił funkcję siedziby władców Polski. W roku 2008 Poznań – historyczny zespół miasta uznano za pomnik historii. Wśród wielu zabytków wyróżnia się Ratusz, który jest jedna z atrakcji turystycznych miasta, ze względu na poznańskie koziołki, które bodą się na wieży poznańskiego Ratusza codziennie o 12:00. Stanowią one element zegara, który został zaprojektowany przez mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa i zainstalowany na wieży Ratusza w 1551 roku.

W trakcie dzisiejszego spotkania dzieci wysłuchały legendy pt. „Poznańskie koziołki”, która znajduje się w książce Lilianny Fabisińskiej – „Polskie Legendy”. Miały one również okazję poznać podstawowe zabytki Poznania oraz obejrzały krótkie nagranie ze Starego Rynku, w którym koziołki trykają się dwanaście razy.

Dzień później, tj. 4 grudnia 2018, wraz z klasą II a, zawędrowaliśmy do Torunia. W mieście zachowało się wiele zabytków architektury, gdyż poza nielicznymi wypadkami, miasto nie zostało dotknięte zniszczeniami wojennymi. W 1997 roku Zespół Staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Toruń ze soją bogatą historią i zabytkami pełen jest również tajemniczych miejsc, dziwnych opowieści i legend. Na dzisiejsze spotkanie wybraliśmy jedną z legend, która nawiązuje do słynnych toruńskich pierników. Dlaczego pierniki z Torunia są tak słynne? Na czym polega ich wyjątkowość? Odpowiedzi na tę pytania próbowaliśmy odszukać w legendzie pt. „Toruńskie pierniki”, która znajduje się w książce Marii Kruger – „Tajemnice polskiej ziemi”.

W naszej wędrówce z legendą po miastach Polski postanowiliśmy zrobić krótka przerwę, w trakcie której będziemy tworzyć własne przepisy na piernikowe dekoracje świąteczne.

Tekst: R. Rzeźniczek 

Do zobaczenia w 2019 roku!