Z książką i legendą po Polsce

22 marca 2019 po raz ostatni spotkaliśmy się z uczestnikami projektu „Z książką i legenda po Polsce”. Tym razem udział wzięli uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wołowie.

Przez półtorej godziny pozwoliliśmy naszej wyobraźni bardzo intensywnie pracować i w ten oto sposób stworzyliśmy własną krainę nazwaną „Smokolandią”. W trakcie spotka poznaliśmy książki o smokach, układaliśmy puzzle, wykorzystując metody interaktywne i tablicę multimedialną, poznaliśmy legendę o smoku wawelskim i jego pogromcy -Skubie. Dowiedzieliśmy się co to jest godło miasta, i które z miast polskich ma smoka na tarczy. Na koniec spotkania wykorzystaliśmy plastyczne umiejętności i stworzyliśmy smocze portrety. Tym samym udowadniając, że nie ma dwóch takich samych smoków.

Wszystkim uczestnikom spotkań bardzo serdecznie dziękujemy i do zobaczenia przy realizacji następnych działań.

Tekst: R. Rzeźniczek

 

Smocza” tematyka zainteresowała również naszych kolejnych gości ze Szkoły  Podstawowej nr 2 w Wołowie. 19 marca br. spotkaliśmy się z uczniami klasy I a. Rozpoczęliśmy od przeczytania bajki Ewy Stadtmuller pt. „ Zagadka Smoczego Jaru”, która znajduje się w zbiorze pn. „Bajki z zagadką”. Dzieci prawidłowo rozwiązały zagadki dotyczące historii rodziny smoka Anastazego. Po tym wprowadzeniu i rozbudzeniu umysłów nastąpiła prezentacja książek i omówienie legendarnych smoków. Nawiązując do polskich legend o smokach poznaliśmy miasta, w których herbach znajduje się ich wizerunek ( Orneta, Brzeg Dolny, Dzierżoniów). Jak się okazuje na tarczach herbowych niektórych miast obok smoków znajduje się także ich pogromca – święty Jerzy, który jest patronem tych miast. W trakcie spotkania rozwiązywaliśmy rebusy plastyczne, których bohaterem był smok. Mamy nadzieję, że spotkanie pozwoliło na oswojenie lęków przed tymi tajemniczymi bohaterami książek. W rozwianiu wszystkich wątpliwości może ostatecznie posłużyć książka pt. „Jak pokonać smoki?” ( Catherine Leblanc), po którą zapraszamy do naszej wypożyczalni.

Tekst: R. Rzeźniczek

 

Po dłuższej przerwie ponownie spotkaliśmy się z dziećmi (klasa I B) ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wołowie w ramach cyklu „Z książką i legendą po Polsce”. Dzisiejsze spotkanie opanowały smoki – te książkowe. Jednak zanim się z nimi zapoznaliśmy, dzieci przeszły prawdziwą burzę mózgów. Zadanie polegało na wymienieniu bohaterów książkowych. Z tej wielkiej liczby wyłoniono tych bohaterów, których nazywamy postaciami fantastycznymi. Jak się okazało świat fantazji i magii ma wielu mieszkańców. A dzisiaj przekonaliśmy się także, że ma on wielu fanów.
Jednak w trakcie dzisiejszego spotkania skupiliśmy się na poznaniu jednego z najpotężniejszych magicznych stworzeń- smoka. W trakcie spotkania usystematyzowaliśmy swoją wiedzę i szczegółowo odpowiedzieliśmy na następujące pytania: Gdzie żyją smoki? Jak wyglądają? Jak się zachowują? Jakie maja moce? Pomocne w odpowiedzi na te pytania okazały się książki, które w dużej ilości znajdują się w naszej bibliotece. Miedzy innymi książka pt. „Smoki. Mity i legendy” (aut. Ailles Ragache i Francis Phillipps).
Nasz polski smok to słynny smok wawelski, który jak wieść niesie żył u stóp wawelskiego wzgórza w Krakowie. Zgodnie z legendą smoka zgładził szewczyk Skuba, który podrzucił mu smołę i siarkę zaszytą w barania skórę. Smok pękł po wypiciu wody z Wisły, chcąc ugasić potężne pragnienie.
Na zakończenie spotkania dzieci poznały bogatą ofertę biblioteki w zakresie „smokologii” oraz rozwiązały zagadkę plastyczno – matematyczną.

Następne spotkanie już niebawem!

Tekst: R. Rzeźniczek

Dzień później, tj. 4 grudnia 2018, wraz z klasą II a, zawędrowaliśmy do Torunia. W mieście zachowało się wiele zabytków architektury, gdyż poza nielicznymi wypadkami, miasto nie zostało dotknięte zniszczeniami wojennymi. W 1997 roku Zespół Staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Toruń ze soją bogatą historią i zabytkami pełen jest również tajemniczych miejsc, dziwnych opowieści i legend. Na dzisiejsze spotkanie wybraliśmy jedną z legend, która nawiązuje do słynnych toruńskich pierników. Dlaczego pierniki z Torunia są tak słynne? Na czym polega ich wyjątkowość? Odpowiedzi na tę pytania próbowaliśmy odszukać w legendzie pt. „Toruńskie pierniki”, która znajduje się w książce Marii Kruger – „Tajemnice polskiej ziemi”.

W naszej wędrówce z legendą po miastach Polski postanowiliśmy zrobić krótka przerwę, w trakcie której będziemy tworzyć własne przepisy na piernikowe dekoracje świąteczne.

Tekst: R. Rzeźniczek

3 grudnia 2018 na wędrówkę „Z książką i legendą po Polsce” zaprosiliśmy klasę III a ze szkoły Podstawowej Nr 2 w Wołowie. Tym razem odwiedziliśmy Poznań – piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce. Poznań jest miastem o bogatej historii. W przeszłości pełnił funkcję siedziby władców Polski. W roku 2008 Poznań – historyczny zespół miasta uznano za pomnik historii. Wśród wielu zabytków wyróżnia się Ratusz, który jest jedna z atrakcji turystycznych miasta, ze względu na poznańskie koziołki, które bodą się na wieży poznańskiego Ratusza codziennie o 12:00. Stanowią one element zegara, który został zaprojektowany przez mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa i zainstalowany na wieży Ratusza w 1551 roku.

W trakcie dzisiejszego spotkania dzieci wysłuchały legendy pt. „Poznańskie koziołki”, która znajduje się w książce Lilianny Fabisińskiej – „Polskie Legendy”. Miały one również okazję poznać podstawowe zabytki Poznania oraz obejrzały krótkie nagranie ze Starego Rynku, w którym koziołki trykają się dwanaście razy.

Tekst: R. Rzeźniczek

 

29 listopada 2018 r. rozpoczął się cykl spotkań pn. „Z książką i legendą po Polsce”, który realizujemy we współpracy ze Szkołą Podstawowa nr 2 w Wołowie. Na początku naszej wędrówki odwiedziliśmy Gdańsk. Uczniowie klasy I mieli okazję obejrzeć zdjęcia i filmiki, które przybliżyły im to bardzo urokliwe miasto o ponad tysiącletniej historii. Następnie zapoznali się z jedną z wielu legend gdańskich. Tym razem była to legenda pt. „Lwy z gdańskiego ratusza”. Treść legendy nawiązuje do herbu Gdańska, a przede wszystkim do jednego wariantu, gdzie u bocznic tarczy herbowej znajdują się dwa podtrzymujące ją złote lwy, zwrócone do siebie. Taka forma pojawiły się na pieczęci wydanej w 1457 i z czasem upowszechniła, zdobiąc gdańskie zabytki ( Brama Zielona, Wielka Zbrojownia, Brama Wyżna) oraz monety. Jedynym miejscem, gdzie lwy podtrzymujące herb, patrzą w jednym kierunku, jest Ratusz Głównego Miasta. Sytuację i powód takiego przedstawienia próbuje wyjaśnić powyższa legenda.\

Na zakończenie spotkania dzieci, zgodnie ze wzorem, pokolorowały współczesny herb Gdańska.

Tekst: R. Rzeźniczek