pamiętam powódź – spotkanie wokół książki

Obchody TYGODNIA BIBLIOTEK to czas, również dla uczniów z klas VII-VIII szkół podstawowych.

15 maja o godzinie 10:00 (I grupa) oraz 11:45 (II grupa) Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza i Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie zapraszają młodzież na spotkanie wokół książki i pokaz filmu dokumentalnego, poświęconego powodzi z 1997 roku. Publikacja ” Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” oraz film są efektem całorocznego projektu kulturalnego realizowanego na Dolnym Śląsku w 2017 roku.

KRÓTKO O PROJEKCIE:

W 2017 roku realizatorzy projektu odwiedzili kilkanaście dolnośląskich miejscowości, w których realizowali badania terenowe, spotykali się z mieszkańcami i gromadzili materiały audiowizualne. Bielawa, Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Głogów, Jeszkowice, Kamieniec Wrocławski, Kłodzko, Legnica, Łany, Nowa Ruda, Pieszyce, Rzeczyca, Ścinawa, Świdnica, Świebodzice, Wrocław. W większości z tych miejsc byli wielokrotnie.

Działano nie tylko statycznie, ale również w ruchu: w pociągach Kolei Dolnośląskich, gdzie na wybranych trasach odbywała się zbiórka wspomnień dotyczących powodzi i nagrywano wywiady z pasażerami, zamieniając ich podróże w coś więcej, niż tylko przemieszczanie się pomiędzy stacjami. W 37 filiach Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu umieszczono pojemniki na wspomnienia, do których przez wiele tygodni każdy mógł przekazać swoje własne powodziowe „pamiętam, że…”

Eseje, dziesiątki wspomnień, trzy dzienniki, reportaż, opowiadanie, scenariusz filmowy, wywiad, grafiki, archiwalne zdjęcia, fotoreportaż, film dokumentalny – tak o powodzi z 1997 roku jeszcze nie opowiadano!

Więcej na: pamietampowodz.pl

Powódź stulecia – poznaj historię! Gościem spotkania będzie Grzegorz Czekański – autor publikacji.

 

Część wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, współfinansowanych jest ze środków finansowych Gminy Wołów, w tym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wołowie oraz z dotacji Starostwa Powiatowego w Wołowie.