warsztaty z cyklu AKTYWNY ALFABET

UWAGA! Dla najbardziej aktywnych uczestników warsztatów dla dzieci i młodzieży, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wołowie, przekaże wejściówki na BASEN!

Całe rodziny, dzieci i młodzież zapraszamy na bezpłatne warsztaty realizowane w ramach projektu AKTYWNY ALFABET. 

Aktywny alfabet nie tylko dla najmłodszych to projekt oparty o działania edukacyjno-kulturalno-artystyczne z wykorzystaniem przygotowanych, kreatywnych narzędzi edukacyjnych. To włączenie do twórczych działań liter polskiego alfabetu, które w połączeniu z lokalną historią, zabytkami i krajobrazem będą w sposób ciekawy i zaskakujący upowszechniać dorobek kultury. Projekt dedykowany jest odbiorcom od 4 roku życia wzwyż, a sposób trudności zadań dostosowywany jest do możliwości uczestników. Wykorzystanie alfabetu, budowanie graficznych znaczeń, tworzenie słów z elementami obrazu, postrzeganie i słyszenie, zestawianie to zarówno podniesienie kompetencji twórczego myślenia, opartego na skojarzeniach, nauka i utrwalanie liter, jak i wzmacnianie tożsamości lokalnej. Działania warsztatowe adresowane są do dzieci i młodzieży uczącej się, rodzin z dziećmi od 4 roku życia, osób z niepełnosprawnościami. Efektem warsztatów będzie wspólna wystawa, która miejsce będzie miała w dniu 22 sierpnia br. , w wołowskiej bibliotece.

Przed nam trzy rodzaje warsztatów: Śladami liter (to warsztat z projektowania, w ramach którego litery staną się dla nas znakami graficznymi. Litery będą punktem wyjścia do stworzenia autorskich kompozycji inspirowanych miastem. Stworzymy wspólną panoramę skupiając się na architekturze Wołowa. Uczestnicy tego warsztatu będą pracować z materiałami edukacyjnymi m.in. autorskimi pieczątkami, zaprojektowanymi podczas warsztatów w Zakładzie Karnym w Wołowie.); W jak Wołów – magnetyczne miasto ( to warsztaty poszukiwania liter oraz elementów, które na te literę się zaczynają. To również punkt wyjścia do poszukiwania liter w przestrzeni miejskiej rozwijający spostrzegawczość i zmysł obserwacji. Autorskie magnesy (alfabet) projektu artystki Marty Zabłockiej wprowadzą uczestników w historię Wołowa oraz zabawę w samej przestrzeni miejskiej. Opiszemy Wołów jak nigdy dotąd. Warsztaty zostaną przeprowadzone w formie spaceru z przystankami na twórcze działania. W końcu magnetyczne miasto to przyciąganie) ; Ukryta historia – muzyczny alfabet mowy (warsztaty obejmują różnorodne formy aktywności muzycznej. Motywem przewodnim jest świat języka ojczystego oraz historia nazwy miasta. Warsztat zakłada ćwiczenia z samogłoskami, spółgłoskami, aktywność związaną ze śpiewem, słuchaniem, improwizacją dźwiękową i rytmiczną. Z przygotowanego zestawu słów uczestnicy stworzą wspólny utwór, który uchyli rąbka tajemnicy związanej z historią powstania nazwy miasta. Warsztaty wprowadzą litery w ruch i dźwięk),  które miejsce będą miały w wołowskiej bibliotece:

* dla dzieci i młodzieży  w dniach 5 lipca, 12 lipca oraz 19 lipca br, w godzinach 11:00-12:30;
* dla rodzin (dzieci od lat 4 ) w dniach 26 czerwca (w ramach Klubu Malucha i Rodzica), 10 lipca oraz  17 lipca w  godz. 16.30- 18.00.

Co zrobić, aby wziąć udział w warsztatach? Wystarczy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY, wziąć go ze sobą na zajęcia lub – aby zapewnić sobie miejsce – złożyć w bibliotece, na min. 3 dni przed organizacją zajęć. Liczba miejsc OGRANICZONA – maksymalnie 10 osób podczas jednego warsztatu!

Czekamy na WAS! Do zobaczenia w bibliotece.

Za nami (17 czerwca br) warsztaty muzyczne Ukryta historia – muzyczny alfabet mowy, w  których udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Wołowie.

26 czerwca br., w naszej bibliotece , miejsce miały pierwsze, rodzinne warsztaty „Ukryta historia – muzyczny alfabet mowy”. Uczestnicy środowych spotkań odkrywali miasto na nowo. Pomagał im w tym alfabet, ruch i dźwięki. Wyśpiewaną legendę Wołowa będzie można odsłuchać 22.08 na powarsztatowej wystawie.

Kolejne warsztaty, tym razem temat przewodni działania to „Magnetyczne miasto”. Czym i gdzie Wołów może nas przyciągnąć? Porozmawialiśmy o tym z piątkowymi ( 5 lipca) uczestnikami – podopiecznymi Powiatowego Ośrodka Wsparcia – ŚDS w Wołowie. Podczas spaceru do biblioteki sprawdziliśmy jakie miejsca przyciągają magnetyczne litery (projektu artystki Marty Zabłockiej) i jakie skojarzenia mamy myśląc o naszym mieście.

10 lipca br. w naszej bibliotece miejsce miały warsztaty rodzinne „Śladami liter” za nami Drewniane miasto – stemple – posłużyło nam do poznania i utrwalenia alfabetu. Stworzyliśmy również kompozycje graficzne inspirowane miastem. Najmłodsi uczestnicy projektu „Aktywny alfabet nie tylko dla najmłodszych” poradzili sobie wspaniale. A już w ten piątek (godz.11.00-12.30) odbudowujemy miasto (po pożarze w 1689) wraz z dziećmi i młodzieżą. Jak wykorzystamy do tego litery? Przekonajcie się sami.

12 lipca, kontynuowaliśmy warsztaty z cyklu „Śladami liter”. Tym razem z trochę straszą młodzieżą:)

Kolejne warsztaty (17 lipca br.) z cyklu Aktywny Alfabet. Magnetyczne miasto to ćwiczenia na specjalnie przygotowanej karcie. Podczas zajęć uczyliśmy się alfabetu, układaliśmy słowa, które kojarzyły się nam z miastem, szukaliśmy liter w przestrzeni parku. A na koniec wywołaliśmy zestaw zdjęć.

Organizator: OZArt Otwarty Zakład Artystyczny Natalia Gołubowska. Partnerzy: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie, Zakład Karny w Wołowie. Patronat medialny: Gmina Wołów, Dzień dobry Wołów Portal Informacyjny Gminy Wołów, Tygodnik Powiatu Wołowskiego „Kurier Gmin”.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2019.