EKO-TEKA, czyli z książką o ekologii

W dniu 14 listopada 2019 roku, odbyły się pierwsze zajęcia rozpoczynające piątą edycję projektu edukacyjnego, prowadzonego przy współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Wołowie. W tym roku zajęcia będą przebiegały pod hasłem: „ECO-TEKA: z książką o ekologii”, podczas których odbędą się zajęcia tematyczne o zawodach ekologicznych z wykorzystaniem animacji książkowych. Głównym celem zajęć będzie kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci.

Pierwszy zawód, który został przybliżony dzieciom podczas dzisiejszych zajęć – to leśniczy. Spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania książki ” Dziwolągi” C. León, C.S. Rubio, na podstawie której dzieci opisały, jak wygląda las i jakie zwierzęta w nim mieszkają. Następnie dzieci opowiedziały, jak należy zachowywać się w lesie, który jest domem zwierząt, a ludzie po nim spacerujący są tylko gośćmi. W kolejnej części zajęć dzieci rozegrały grę ekologiczną, utrwalającą nazwy zwierząt wiejskich, egzotycznych i leśnych. Następnie obejrzały krótką prezentację, dzięki której dowiedziały się, jak wygląda leśniczy i na czym polega jego praca. Nasze pierwsze spotkanie zakończyło się  zabawami ruchowymi.

Tekst: K. Dąbrowska

26 i i 27 listopada 2019 roku spotkaliśmy się z kolejnymi grupami w ramach projektu „Eko – teka”. Naszym celem było odpowiedzenie na pytania: Co to jest las? Jaką rolę spełnia dla człowieka i innych organizmów? Jak chronić lasy?

Z pierwsza grupą bawiliśmy się w grę na skojarzenia dotyczące lasu. W ten sposób zgromadziliśmy pewien zasób pojęć , które stanowiły punkt wyjścia do dyskusji. Następnie dzieci zapoznały się ze zgromadzoną w bibliotece literaturą, związaną tematycznie z zajęciami. Warte polecenia są następujące tytuly: „Inwentarz drzew” (Wyd. Zakamarki), „Ogrody natury”(Wyd. Adamada), „Drzewa (Wyd. Dwie Siostry), „Sekrety lasu”, „Drzewa leśne”(MULTUCO). Dużą część zajęć poświęciliśmy sprawie dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery w wyniku działalności człowieka. Poza tym wysłuchaliśmy opowiadania Tomasza Trojanowskiego pt. „ Dlaczego zwierzęta mieszkają w bloku Maćka?” Jest to wizja przyszłości Ziemi ogołoconej z drzew przez człowieka. W trakcie spotkania nie zabrakło zabaw przy układaniu puzzli oraz malowaniu makiety lasu.

Na następny dzień podobny temat realizowaliśmy z 2 uczniami o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Posługując się szablonami i farbami stworzyliśmy dzieło plastyczne, przedstawiające drzewo. W trakcie działania wykorzystywaliśmy elementy terapii sensorycznej.

Spotkanie urozmaicaliśmy zabawami z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

Tekst: R. Rzeźniczek