DKK Dębowy Park

 

 

Dnia 11.09. 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie z czytelnikami z „Dębowego Parku”. Pomimo tego, że dzisiaj panie nie były w pełnej formie,  udało nam się zamienić kilka zdań na temat książki Hanny Cygler „Grecka mozaika”. Pani Janinie, książka nie przypadła do gusty, gdyż nawiązywała do czasów komunistycznych, a także pojawiła się postać bardzo rozwiązłej bohaterki. Natomiast pani Krysia stwierdziła, że przeczytała książkę z wielkim zainteresowaniem. Niestety Pani Helena nie zdążyła z lekturą, ale obiecywała, że nadrobi zaległości. Do grona naszych czytelniczek dołączyła kolejna osoba – Pani Krystyna, miłośniczka muzyki, mająca pokaźną kolekcję płyt.
W związku z tym, że Pani Krysi oczy odmawiają posłuszeństwa, zdecydowała się na książkę mówioną. 

Tekst: K. Dąbrowska 

 

Ciepłe, letnie dni bardzo szybko mijają, nim się obejrzeliśmy minął już miesiąc od naszego ostatniego spotkania w „Dębowym Parku”. Tym razem (10 sierpnia 2017 r.) spotkanie odbyło się wśród zieleni.

Bardzo cieszy nas to, że dołączyła do nas Pani Helena – miłośniczka książek podróżniczych. Witamy wśród miłośników literatury. Tematem dzisiejszego spotkania była książka G. Musso „Ponieważ Cię kocham” , której głównym tematem jest zaginięcie pięcioletniej Layli oraz losy jej rodziców po utracie córki. Jednak niedługo potem Layla pojawia się dokładnie w tym samym miejscu, w którym zniknęła. Co działo się z dziewczynką przez pięć lat? Niezwykły powrót córki to nie jedyna niespodzianka, jaką los zgotował bohaterom…  Pani Helenie książka bardzo się spodobała, jednak w opinii Pani Krystyny zbyt drastyczna. W związku z tym, że Panie zostały zaproszone na spotkanie autorskie z Hanną Cygler, kolejną lekturą, którą przygotowałam jest „Grecka mozaika”.

Tekst: K. Dąbrowska 
Foto: Dębowy Park 

 

Dnia 6 lipca 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie w Ośrodku Pielęgnacyjno –-Rehabilitacyjnym „Dębowy Park”. Nikt tak nie wyczekuje bibliotekarza, jak moi wyjątkowi czytelnicy, dlatego bardzo się cieszę , że do naszego grona dołączyli kolejni miłośnicy książek. 

Tematem naszego spotkania była książka Nicholasa Sparksa „Dla ciebie wszystko”. Rzecz, na którą Panie zwróciły uwagę, to zakończenie, w którym główny bohater – Dawson ginie i jest dawcą serca dla syna swojej pierwszej miłości – Amandy. Pojawiło się pytanie, czy syn Amandy jest także synem Dawsona? Niestety autor nie udzielił na to pytanie odpowiedzi. Możemy tylko snuć domysły na ten temat. 

Kolejnym autorem, którego pragnę zaprezentować moim Paniom, jest G. Musso.  Mam nadzieję, że uda się mi je zainteresować  niezwykłą twórczością tego autora.

Tekst: K. Dąbrowska 

 

Dnia 11.05.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie z pensjonariuszami ośrodka rehabilitacyjno – pielęgnacyjnego „Dębowy Park”. Pogoda dopisała, więc dyskusję na temat książki „Doktor Karolina” Joanny Rogali mogliśmy prowadzić na ławce w parku. Problem, na który zwróciłyśmy uwagę, to obraz wsi, który został zarysowany przez autorkę powieści. Mieszkańcy wsi byli z jednej strony zabobonni, a z drugiej wierzący. Za wszelką cenę chcieli także zdobyć sławę, występując w programie telewizyjnym. Sytuacje, w jakich znajdowali się były mocno przerysowane, np. wprowadzenie „świętej” kozy do kościoła czy też próba reanimacji kury. Dzięki tym zabiegom książka jest bardzo zabawna i lekko czyta się ją bardzo lekko. Autorka książki w sposób komiczny przedstawia także wady nowoczesnej matki, którą cechuje nadopiekuńczość, ambicja oraz egoizm.

W trakcie rozmowy na temat książki,zaczęliśmy dyskusję o życiu, które Panie prowadziły zanim przyszła starość. Oczywiście prym w rozmowie wiodła Pani Jasia, która będąc przewodnikiem turystycznym przeżyła wiele zabawnych przygód. Już za miesiąc kolejne spotkanie, na którym poznamy twórczość Nicholasa Sparksa.

Tekst: K. Dąbrowska 

 

30 marca 2017 r.  miało miejsce kolejne spotkanie w Ośrodku pielęgnacyjno – rehabilitacyjnym „Dębowy Park”. Odwiedziny „pani z biblioteki” są miłą odmianą w harmonogramie zajęć pensjonariuszy, dlatego chętnie uczestniczą w dyskusji na temat książek, choć nie zawsze samopoczucie lub zdrowie na to pozwalają.

Dyskusję na temat książki R.P. Evansa „Zegarek z różowego złota” rozpoczęłam od podstawowego pytania: czy książka się podobała i czy trafiłam w gust czytelniczy, bo jak wiadomo, to co podoba się bibliotekarzowi niekoniecznie musi się podobać czytelnikowi. Tym razem udało mi się trafić w gust jednej z uczestniczek, druga nie przeczytała polecanej przeze mnie książki, ponieważ zrobiłam błąd i dałam jej dwie książki jej ulubionych autorek, czyli Diany Palmer i Nory Roberts. Panie wygrały w pojedynku z Evansem.  Podejrzewam, że gdyby Pani Jasia przebrnęła przez trudny i zawikłany początek „Zegarka z różowego złota”, to przeczytałaby książkę do końca.

Ogólne odczucia na temat książki są pozytywne, gdyż pojawia się w niej wątek miłości ponad wszystko, wybaczeniu mordercy dziecka, przyjaźni ponad podziałami – bogatego przedsiębiorcy i biednego czarnoskórego weterana wojennego, który jest prześladowany na tle rasowym. W książce zostały poruszone trudne tematy, takie jak mezalians, upływający czas, brak tolerancji, śmierć dziecka. Jednak pomysł, kompozycja i lekkie pióro autora sprawiają,że książkę czyta się bardzo szybko. Wspólnie zwróciliśmy uwagę na to, że autor książki porusza problem, jakim jest chęć zemsty i konsekwencje z niej wynikające. Bo to właśnie efektem zemsty jest śmierć niewinnego trzyletniego dziecka. W momencie, gdy ojciec dziecka chce zemścić się na mordercy, to właśnie matka dziewczynki prosi swego męża, by wybaczył, bo czym byłoby życie oparte na zemście i nienawiści? Gdy raz człowiek wpadnie w wir zemsty i czynienia zła, to już w nim pozostanie, a jego życie nie będzie miało sensu, zatraci się w zemście. I to właśnie przed tym Mary Anne ostrzegała swego męża Davida.

W kolejnej części spotkania nastąpiła krótka prezentacja książki „Doktor Karolina” J. Rogali. By zainteresować rozmówców książką, przeczytałam pierwszy rozdział, w którym to poznajemy główną bohaterkę – doktor Karolinę. Ale o tym za miesiąc…

Tekst: K. Dąbrowska 

 

W dniu 23 lutego 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie w domu opieki „Dębowy Park”. W związku z tym, że odwiedzane miejsce jest bardzo wyjątkowe, nigdy nie wiadomo, jaki przebieg będzie miało spotkanie. Za każdym razem skład grupy się zmienia. Tym razem swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Jasia, która  zdominowała przebieg całego spotkania. Zaczęła od opowiadania o ostatnio przeczytanych książkach, wymieniła nazwiska swoich ulubionych autorów. Rozśmieszyła nas relacją kilku epizodów  związanych z jej pracą przewodnika turystycznego. Następnie przeczytałam fragment książki P.R. Evansa „Zegarek z różowego złota”.  W związku z tym, że pensjonariusze zainteresowali się lekturą, zaproponowałam, że zostawię im książkę, by mogli poznać całą historię Davida, wiecznego kawalera, który spotkał kobietę swojego życia i postanowił się zmienić.  Mam nadzieję, że podczas kolejnej wizyty, podyskutujemy na temat książki Evansa.

Tekst: K. Dąbrowska 

 

W listopadzie i grudniu 2016 roku, miały miejsce dwa spotkania naszego bibliotekarza z pensjonariuszami ośrodka pielęgnacyjno – rehabilitacyjnego „Dębowy Park” w Wołowie. Podczas godziny spędzonej w ośrodku Pani Kasia prowadziła zajęcia  czytelnicze, które z pewnością są pewną formą rozrywki dla osób tam przebywających. Uczestnicy spotkania z przyjemnością słuchali opowiadania E. E. Schmitta oraz relacji Beaty Pawlikowskiej z pobytu w amazońskiej dżungli, z chęcią też dyskutowali na temat przeczytanych utworów. Myślę, że te dwa pilotażowe spotkania w „Dębowym Parku”  będą początkiem dłuższej współpracy między biblioteką a ośrodkiem.

Tekst: K. Dąbrowska