Sezon 2, rok 2018

LISTOPAD

Dnia 21.11.2018 r. podczas mojej kolejnej wizyty w Dębowy Parku dotarła do mnie smutna wiadomość. Śmierć jednej z naszych klubowiczek.  Pani Janina  była bardzo charyzmatyczną, energiczną i wesołą osobą, która raczyła mnie opowieściami o swoim dawnym, barwnym życiu. Pochodziła z Zakopanego, gdzie spędziła dzieciństwo.  Jako przewodniczka turystyczna przeżyła bombardowanie w Dreźnie. Była absolwentką AWF we Wrocławiu i to właśnie z tym miastem związała swoje życie. Prowadziła sekcję pływania w Wojewódzkim Zrzeszeniu Sportowym Niepełnosprawnych „START”. Z pewnością podczas moich wizyt w Dębowym Parku będzie mi brakowało spotkań z Panią Jasią.

Tekst: K. Dąbrowska 

WRZESIEŃ

W dniu 26.09.2018 r. odbyło się kolejne spotkania w ramach DKK „Dębowy Park”. Tym razem powieść Magdaleny Witkiewicz „Czereśnie zawsze muszą być dwie” przeniosła nas do Gdańska, gdzie poznajemy główną bohaterkę Zosię Krasnopolską, która jest grzeczną, ułożoną i spokojną uczennicą szkoły średniej, aż pewnego dnia za namową kolegów pierwszy raz idzie na wagary. W ramach kary musi uczestniczyć w pracach społecznych, a mianowicie ma dotrzymywać towarzystwa byłej nauczycielce, schorowanej Pani Stefanii. Tak naprawdę kara staje się nagrodą, gdyż starsza Pani staję się przyjaciółką i powierniczką Zosi oraz zastępuje jej babcię, której dziewczyna nigdy nie miała. Niestety pewnego dnia starsza Pani umiera, z Zosia otrzymuje w spadku zaniedbaną willę pod Łodzią. To właśnie do niej ucieka po tym, gdy zostaje zdradzona przez swego ukochanego. Tam też dowie się , czym jest prawdziwa miłość i przyjaźń oraz zrozumie, że każda rzecz, jaka dzieje się w naszym życiu, jest po coś.

Ta niezwykle ciepła opowieść o miłości, przemijaniu, stratach i zyskach, o złych i dobrych wyborach, o złych i dobrych ludziach, których los stawia nam na naszej drodze nauczyła nas, że nie warto patrzeć w przeszłość, należy cieszyć się z chwilą i z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Tekst: K. Dąbrowska 

LIPIEC / SIERPIEŃ

Pomimo tego, że wakacje są czasem odpoczynku, klubowicze DKK „Dębowy Park” nie rezygnują z comiesięcznych spotkań. Dnia 18.07.2018 r. odbyło się spotkanie, podczas którego podjęliśmy próbę odpowiedzenia na pytanie Która książka przeczytana podczas spotkań DKK zapadła mi w pamięć? Oczywiście każda z uczestniczek spotkania miała swego faworyta. Pani Krysi przypadła do gustu literatura polska – szczególnie książki Moniki Szwai, natomiast Pani Janina jest fanką Nory Roberts i Diany Palmer.

Letnie dni, pomimo tego że są długie, to i tak szybko mijają, więc nadszedł czas na kolejne spotkanie, które odbyło się 22 sierpnia 2018. W związku z tym, że pogoda była piękna, spotkaliśmy się w parku, który okala ośrodek. Dzięki temu do dyskusji na temat książek przyłączyli się inni podopieczni „Dębowego Parku”.

Tekst: K. Dąbrowska

CZERWIEC

Dnia 20.06.2018 r. ( środa) odbyło się kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki „Dębowy Park”. Piękna aura umożliwiła nam spotkanie w pięknym ogrodzie okalającym ośrodek. Książka, którą tym razem poleciłam paniom, to „Tygrysie wzgórza” Mandanna Sarita. Wybór tej książki nie był przypadkowy, panie koniecznie chciały przeczytać książkę, która pozwoli im przenieść się w inne miejsce. „Tygrysie Wzgórza” spełniły to życzenie, gdyż akcja książki dzieje się pod koniec XIX wieku w południowych Indiach, a dzięki malowniczym opisom mogliśmy wyobrazić sobie ten piękny kraj pachnący orchideami, korzennymi przyprawami i kawą. Śledząc losy pięknej i charyzmatycznej Dewi, jej przyjaciela Dewanny oraz ukochanego Maću, poznajemy tradycje, historię oraz kulturę indyjską.

Dewi oraz Dewanna są parą nierozłącznych przyjaciół, jednak w momencie, kiedy Dewi poznaje Maću, sławnego pogromcę tygrysa zmienia się wszystko. Dziewczyna już wie, że nie pokocha nikogo innego. Kiedy w sercu Dewanny budzi się uczucie do Dewi, sprawy przybierają tragiczny obrót… Książka bardzo się podobała, gdyż opowiada o nieszczęśliwej miłości, wybaczeniu i złym losie, który rozdzielił dwoje kochających się ludzi. Jednak zgodnie stwierdziłyśmy, że zakończenie książki trochę nas rozczarowało.

Tekst: K. Dąbrowska

 

MAJ

W kolejnym dniu Tygodnia Bibliotek 16.05.2018 r. miało miejsce spotkanie DKK z podopiecznymi ośrodka „Dębowy Park”. Pomimo pięknej pogody, nie udało nam się spotkać w pięknym ogrodzie, od którego zapewne ośrodek zawdzięcza swą nazwę. Jednak dobre humory nie opuszczały moich najwierniejszych czytelniczek. W związku z tym, że nasza biblioteka obchodzi 70 -lecie powstania, książka, która była punktem wyjścia do dyskusji, była powieść „To ty głupia jesteś!” naszego dawnego pracownika – Pani Krystyny Śmigielskiej. Powieść jest lekką komedią obyczajową, w której główna bohaterka niespełna 30-letnia, samotna Irmina marzy o mężczyźnie, którego pokocha i z którym założy rodzinę. W znalezieniu tego jednego pomaga jej niestrudzenie Magda, koleżanka-przyjaciółka z pracy. Nagle na horyzoncie pojawia się kilku mężczyzn i pomimo tego, że od przybytku głowa nie boli, to nasza bohaterka ma problem, gdyż nie wie który kandydat okaże się spełnieniem jej marzeń.

Tekst: K. Dąbrowska 

 

KWIECIEŃ

W dniu 11.04.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach DKK w „Dębowym Parku”. Tym razem sięgnęłyśmy po powieść polskiej pisarki –  Katarzyny Grocholi „Zielone drzwi”. Wątkiem, który poruszyliśmy była determinacja głównej bohaterki, którą jest sama Katarzyna Grochola, ponieważ powieść jest autobiografią autorki. W książce przedstawia całe swoje życie, swoje lęki i marzenia, młodzieńcze przyjaźnie, różnorodne prace, od pomocy cukiernika przez salową do pracownicy biura matrymonialnego, oświadczyny, podróż do Libii, narodziny ukochanej córki, koniec małżeństwa, zmagania z chorobą nowotworową, budowę pierwszego domu, a w końcu literacką przygodę. Życie Grocholi nie było usłane różami, ponieważ przeżyła kilka nieudanych związków, miała poważne problemy finansowe, była bezdomna -mieszkała u przyjaciółki, a także lekarze stwierdzili,że zostało jej kilka miesięcy życia. Ona jednak nigdy się nie poddała i dążyła do wyznaczonego celu – własnymi rękoma wybudowała dom, wygrała walkę z rakiem i spełniła największe swoje marzenie – została pisarką. Dzięki temu pozwala zrozumieć, że nigdy nie jest za późno na marzenia, miłość i co najlepsze ciągle jest przed nami a trudne sytuacje w życiu nas umacniają. Jak pisze Pani Katarzyna “wszystko jest po coś”.

Tekst: K. Dąbrowska 

 

MARZEC

Zimowe przeziębienia nie sprzyjają czytelnictwu w „Dębowym Parku”, niestety dn. 05.03.2018 r. udało mi się spotkać tylko z dwiema paniami. Tematem naszych rozmów była książka „Szafranowa brama” Lindy Holeman. Autorka książki zabrała nas w magiczną podróż do Maroka. Wraz z główną bohaterką  Sidoną przeżywamy jej walkę z chorobą, utratę ukochanych rodziców, a także wyruszamy z nią w daleką podróż do egzotycznego kraju, gdzie próbuje odnaleźć swego ukochanego Ettienne.  W książce nie tylko została przedstawiona bardzo ciekawa i zaskakująca historia życia Sidone, ale także dzięki niej możemy poznać tradycje i obyczaje islamskiej ludności. Zgodnie stwierdziłyśmy,że dzięki książce choć na moment mogliśmy się przenieść do egzotycznego i gorącego kraju, gdy za oknem nasza pogoda nas nie rozpieszcza.

Tekst: K. Dąbrowska 

 

LUTY

Dnia 8.02.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem naszych rozmów była książka Katarzyny Michalak „Leśna polana”,  w której zostały opisane losy trzech i przyjaciółek oraz trzech braci. Sielankowy tytuł nie odzwierciedla życia głównych bohaterów, ponieważ wszyscy muszą stoczyć bitwę o swoje szczęście. Smutne jest to, że przeciwnikiem nie jest zły los, lecz drugi człowiek. Jak słusznie zauważyły moje panie akcja w książce jest bardzo dynamiczna, a Pani Jasia dziwiła się skąd autorka czerpie te wszystkie pomysły.  Mam nadzieję, że kolejna pozycja, którą panie przeczytają też zrobi na nich tak duże wrażenie.

Tekst: K. Dąbrowska 

 

STYCZEŃ 

Kolejny sezon, kolejny miesiąc, kolejna książka. Tym razem – 4 stycznia 2018 roku – sięgnęliśmy po literaturę zagraniczną:  „Bella” Lisy Samson, która została napisana w oparciu o scenariusz wielokrotnie nagradzanego filmu – laureata prestiżowej People’s Choice Award na Toronto Film Festival oraz nagród: Best Picture i Best Actor od MovieGuide. Historia kucharza Jose i kelnerki Niny, pokazuje nam jak ważna w życiu jest miłość i umiejętność wybaczania, szczególnie sobie swoich błędów.  Pomimo tego, że historia opisana w książce  jest bardzo piękna i poruszająca, jednak w opinii moich rozmówczyń książka została napisana bez polotu, dlatego bardzo ciężko się ją czytało.

Tekst: K. Dąbrowska 

Skip to content