Gancarz – Pomnik Ofiar Terroru Hitlerowskiego

To było nasze piąte  spotkanie z młodzieżą, w ramach realizacji projektu Odkryj miejsca pamięci – śladami historii przez Wołów !. Obiektem naszych dzisiejszych – 16 października 2018 r, – zainteresowań był Gancarz – Pomnik Ofiar Terroru Hitlerowskiego.

Warsztat historyczny rozpoczęliśmy od spotkania z młodzieżą z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie, na Gancarzu. Naszym ekspertem podczas dzisiejszych warsztatów była Pani Agnieszka Michnowska, która wprowadziła młodych w ówczesne wydarzenia, miejsce i czasy. Podczas wizyty, uczestnicy projektu, poprzez złożenie kwiatów, złożyli hołd poległym. Później przyszedł czas na zwiedzenie pobliskiego cmentarza.

Po godzinnym warsztatcie w terenie, młodzi ruszyli w półgodzinny spacer, którego celem była wołowska biblioteka. Po dotarciu do celu, kontynuowaliśmy spotkanie z Panią Agnieszką, po którym nadszedł czas na stworzenie notki. Ostatnie 1,5 godziny, pod okiem Pani Natalii Gołubowskiej, spędziliśmy na budowie prezentacji pomnika w formie  graficznego symbolu. Po pięciu godzinach intensywnej pracy materiały do aplikacji, były gotowe!

Twórcy opracowanych materiałów: Ewelina Kuśmierczyk, Sebastian Hojka, Sylwia Wyszyńska, Julia Antosik, Patrycja Bogacz, Patrycja Mastela, Gabrysia Bilska, Oliwia Kotarba, Marcin Gomułka, Patryk Wiącek, Aleksandra Żmurko, Paweł Łubkowski, Oliwia Szuba, Julia Remian,  opiekun:  Pan Marek Muńko.

Nad całością czuwała Pani Renata Rzeźniczek z Działu dla Dzieci i Młodzieży oraz nasza fotografka Karolina.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie Grantowym „Na 100 Niepodległa”.