Sezon 3. Rok 2019

GRUDZIEŃ

12.12.2019 r. odbyło się ostatnie tegoroczne spotkanie DKK z pensjonariuszami zakładu opiekuńczo-rehabilitacyjnego „Dębowy Park”. W związku z tym, że mamy okres przedświąteczny, to lektura, po którą sięgnęliśmy, tematyką nawiązuje do Świąt Bożego Narodzenia. Tym razem w literacką podróż z książka „Spełnione życzenia” zabrała nas Karolina Wilczyńska. W swej powieści przedstawiła historię ludzi w różnym wieku, z różnych sfer społecznych oraz ich problemy i marzenia. Niestety nie wszystkie historie dobrze się kończą. Książka bardzo podobała się paniom, gdyż jest bardzo autentyczna.

Tekst: K. Dąbrowska

WRZESIEŃ

Dnia 18.09.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Dębowym Parku. Tym razem sięgnęliśmy po książkę polskiej autorki Izabelli Frączyk „Koncert życzeń”. Książka okazała się lekką powieścią obyczajową, w której zostało przedstawione życie Magdy, która była szczęśliwą mężatką . Pewnego dnia próg jej mieszkania przekroczyła teściowa, a wraz z nią problemy.

Pomimo tego, że książka dotyka wielu trudnych tematów: trudne relacje, poszukiwanie pracy, zawód miłosny, jest jednak napisana w humorystyczny sposób, a postać teściowej- Leokadii została przedstawiona wręcz w sposób satyryczny.

Tekst: K. Dąbrowska

SIERPIEŃ

Dnia 12.08.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach DKK Dębowy Park. Tym razem w literacką podróż zabrała nas Diane Chamberlain. W swoje powieści „Zostały po niej sekrety” poruszyła problemy winy, kary, wybaczenia, a także relacji między ludźmi. Pisarka pokazuje złożoność charakterów ludzkich, żaden z jej bohaterów nie jest dobry ani zły. Każdym władają emocje i nie zawsze decyzje, które podejmują, są mądre i przemyślane. Podczas dyskusji nad postępowaniem bohaterów nie mogliśmy wskazać tego pozytywnego. Zarówno Maggie, która była odpowiedzialna za pożar kościoła, jak i Keith, który był jego ofiarą, dają się na równi lubić.

Tekst: K. Dąbrowska

CZERWIEC

Dnia 13.06.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie z klubowiczami DKK Dębowy Park. Tym razem sięgnęliśmy po książkę polskiej autorki Anny Szczęsnej „Gang różowych kapeluszy”. Już tytuł książki wskazuje na to , że lektura będzie lekka i przyjemna. Zostało w niej przedstawione życie czterech przyjaciółek, które pomimo dojrzałego wieku garściami czerpią z życia, a przy tym wspierają siebie nawzajem. Autorka uświadamia nam, że życie na emeryturze nie musi oznaczać wyzbycia się swoich pasji, marzeń ,pragnień. Wręcz przeciwnie jest to czas, który można owocnie wykorzystać.

Tekst: K. Dąbrowska

MAJ

Oczywiście podczas Tygodnia Bibliotek nie mogło zabraknąć spotkania w ramach DKK „Dębowy Park”, w związku z tym dnia 13.05.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie, podczas którego poznaliśmy twórczość znakomitej amerykańskiej pisarki Jodui Picoult. Autorka
w powieści obyczajowej „Małe wielkie rzeczy” porusza trudny temat, jakim jest rasizm i uprzedzenia.
W książce została opisana historia czarnoskórej pielęgniarki, która została oskarżona
o zamordowanie nowo narodzonego syna Trucka Buera. Bardzo ciekawym zabiegiem, dzięki któremu poznajemy światopogląd głównych bohaterów jest prowadzenie narracji przez Ruth Jefferson – oskarżonej, Kennedy McQuerrie – pani adwokat reprezentującą pielęgniarkę i Turka Buera – ojca zmarłego chłopca. W książce nic tak naprawdę nie jest oczywiste, czarne albo białe, dobre czy złe. Zachowanie bohaterów zostało ukształtowane przez ich przeżycia, świat w którym się wychowali. W książce obok problemu rasizmu, zostaje ukazany problem wychowania – jak jedna chwila może ukształtować życie człowieka. Doskonałym przykładem jest syn Ruth, który nie mogąc odnaleźć się w trudnej dla siebie sytuacja, popada w zatarg z prawem. Podsumowaniem naszych rozważań są słowa Ruth: „Dobrym ludziom codziennie przytrafiają się złe rzeczy” .

Tekst: K. Dąbrowska

KWIECIEŃ

W dniu 17.04.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach DKK Dębowy Park. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „Róża z Wolskich”, która jest pierwszym tomem cyklu „Podróż do miasta świateł”. Akcja książki rozgrywa się w dwóch płaszczyznach : XIX wieczny Paryż i w XX wieku w Gutowie. Wątek paryski przedstawia życie Róży Wolskiej, ubogiej szlachcianki z Polski, której ojciec został zesłany w głąb Rosji. Wyłączną opiekę nad Różą sprawiała despotyczna matka. Z kolei wątek współczesny poświęcony zostaje Ninie, która prosi znawczynię sztuki o potwierdzenie autentyczności obrazu słynnej malarki Rose de Vallenord. W oto sposób rozpoczyna się podróż Niny śladami Róży. Panią Krystynę zainteresował wątek podróży, który jest przedstawiony w książce. Wydawałoby się, że pozazdrości bohaterce ciągłych wojaży, dzięki którym mogła poznać świat. Jednak stwierdziła, że współczuje głównej bohaterce braku stagnacji. Zarówno na mnie jak i na Pani Krysi, opowieść nie wywarła wrażenia. Nie była to lektura, przez którą można zarwać noc.

Tekst: K. Dąbrowska

LUTY

Dnia 25.02.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach DKK Dębowy Park. Tym razem wraz z Justyną Wydrą wyruszyliśmy w podróż po Śląsku XX wieku. W książce „ Zaniemówienie” autorka przedstawia historię miłości Hildy Widera oraz Wilhelma Jenikie osadzonej w Tychach podczas drugiej wojny światowej. Główni bohaterowie to Ślązacy, którzy nie mogą się odnaleźć w otaczającej ich rzeczywistości. Nie czują się ani Niemcami, ani Polakami. Niestety los ich nie oszczędza i muszą przejść trudną drogę by być razem. Niestety przeżycia odciskają piętno na całym ich życiu. Książka nie tylko opisuje historię miłości dwojga ludzi, ale także pozwala poznać mentalność i problemy Ślązaków. Uczestnikom spotkania bardzo podobała się historia przedstawiona w książce.

Tekst: K. Dąbrowska

STYCZEŃ

Dnia 16.01.2019 r. miało miejsce pierwsze w Nowym Roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Dębowy Park. W literacką podróż tym razem zabrała nas Aleksandra Kowalska, która w swej książce „Ucieczka” przedstawiła losy zmęczonej życiem i samotnej 60-letniej Pauliny, która chce popełnić samobójstwo. Kobieta wypłaca wszystkie oszczędności oraz wysyła list, w którym wyjaśnia swą decyzję swojemu synowi Pitrowi, który mieszka w Kanadzie. Jednak pracownik poczty otwiera przesyłkę, a znajdując w niej list od razu kontaktuje się z Piotrem. Rozpoczyna się wyścig z czasem… Aleksandra Kowalska skłania nas do refleksji na temat samotności, miłości, relacji międzyludzkich i rodzinnych. Rozmawialiśmy na temat wychowania dzieci w domach bez miłości oraz czy warto zaryzykować w życiu, by coś zmienić, czy starszy człowiek jest zdolny do takich zmian.

Tekst: K. Dąbrowska

Skip to content