Zespół Szkół Zawodowych

Dnia 19 września 2019 roku odbyły się pierwsze warsztaty z digitalizacji, w których uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Wołowie. Czterogodzinne zajęcia rozpoczęły się od poznania strony Cyfrowego Dolnego Śląska. Młodzież mogła zobaczyć jakie materiały są dodawane oraz z czego składają się ich opisy. Największą ciekawością cieszyły się archiwalne numery „Kuriera Gmin”, pocztówki oraz stare zdjęcia. Następnie trzeba było trochę pogłówkować – uczestnicy warsztatów podawali, jakie informacje są potrzebne, aby na stronę Cyfrowego Dolnego Śląska dodać czasopismo, pocztówkę, zdjęcie, książkę, plakat itp. Czasami było trzeba dobrze się zastanowić – czy można wrzucić „Kuriera Gmin” z 1994 roku, skoro na okładce jest list gończy? Później przyszedł czas na wymienienie po kolei wszystkich zadań, które składają się na zdigitalizowanie utworu. Po świetnej pracy przyszedł czas na przerwę. Po niej rozpoczęło się kolejne zadanie. Uczniowie mieli posegregować zdjęcia, znajdujące się w bibliotecznym archiwum na wybrane przez siebie kategorie. Później nadszedł czas na trudniejszą część. Jak ustalić rok zrobienia zdjęcia, skoro nie są podpisane? Młodzież również z tym bardzo dobrze sobie poradziła. Czasami wskazówką były drobne podpowiedzi (np. wiszący plakat pierwszej edycji Cała Polska Czyta Dzieciom), jednak najczęściej musieliśmy zgadywać po ubiorze, wystroju, rodzaju zdjęć. Po tym zadaniu nadszedł czas na poznanie Działu Digitalizacji i Archiwum. Uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć sprzęt i programy, które będą potrzebne w ich pracy. Już na następnych zajęciach sami będą skanować i opracowywać zdjęcia!

Tekst i foto: K.Ogińska, MIGBP

24 października odbyły się kolejne warsztaty z udziałem uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Wołowie. Tym razem przyszedł czas na kolejny etap digitalizacji – młodzież zajęła się swoją kroniką z roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie fotografowali strony książki za pomocą specjalnego wielkoformatowego skanera z podłączonym aparatem fotograficznym. Po zrobieniu zdjęć, uczestnicy warsztatów opracowywali je – robili obróbkę, zmieniali format i przygotowywali do wrzucenia na stronę Cyfrowy Dolny Śląsk.

Tekst i foto: K.Ogińska, MIGBP

Za nami kolejne warsztaty z digitalizacji! 15 listopada na ostatnich zajęciach gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Wołowie. Spotkanie rozpoczęło się od przekonwertowania zdjęć z formatu tiff na jpg. Dzięki temu pliki stały się lżejsze, a praca szybsza. Później w specjalnym programie ABBYYFineReader połączyliśmy pliki w jeden duży PDF. Zanim jednak wrzuciliśmy go na platformę dLibra, sprawdziliśmy które strony trzeba edytować. Podczas łączenia skanów, niektóre z nich lekko się przesuwają lub przycinają. Po poprawkach i pewności, że wszystko wygląda bardzo dobrze, uczniowie poznali platformę dLibra. Wrzucone tam pliki, pojawią się w cyfrowej bibliotece. Po dodaniu opisu (czyli metadanych) i zaznaczeniu odpowiednich opcji, na stronie Cyfrowego Dolnego Śląska pojawiła się Kronika Zespołu Szkół Zawodowych w Wołowie z roku szkolnego 2017/2018!

Tekst i foto: K.Ogińska, MIGBP