Liceum Ogólnokształcące

20 września 2019 roku odbyły się drugie warsztaty z digitalizacji, tym razem z udziałem uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wołowie. Licealiści, podczas czterogodzinnych zajęć, poznali tajniki digitalizacji. Aby wiedzieć, jak w ogóle będzie wyglądał efekt finalny ich pracy, przejrzeli stronę Cyfrowego Dolnego Śląska. Oprócz przeglądania pocztówek, zdjęć, czasopism, biletów i plakatów, skupili się również na opisach wydań. Na co zwrócić uwagę, dodając piosenkę? Czy utwór zawsze będzie miał wpisany tytuł i autora? Czy temat i słowa kluczowe to coś podobnego do hasztagów? Czym różni się dostęp ograniczony od nieograniczonego? Czy można wrzucić zdjęcie, na którym są dwie osoby? Co zrobić z listem gończym w czasopiśmie? Po uzyskaniu odpowiedzi m. in. na te pytania, wymieniliśmy wszystkie etapy, które składają się na zdigitalizowanie utworu: okazało się, że trzeba pamiętać chociażby o kopii zapasowej czy zmienianiu formatu zdjęć. Przejrzeliśmy również licealne kroniki, które będą skanowane i fotografowane na następnych zajęciach. Po przerwie rozpoczęło się kolejne zadanie. Licealiści musieli posegregować archiwalne zdjęcia biblioteczne na wybrane przez siebie kategorie, a następnie ustalić rok zrobienia zdjęcia. Jak to zrobić, kiedy nie ma żadnych podpisów? Czasami pomagał plakat czy ogłoszenie w tle, w większości jednak ustalaliśmy ramy dzięki ubraniom, fryzurom, wystrojowi biblioteki. Zadanie było trudne, jednak młodzież świetnie sobie z tym poradziła! Na koniec dzisiejszych warsztatów, licealiści odwiedzili Dział Digitalizacji i Archiwum. Zobaczyli skanery oraz programy, z których będą korzystać na następnych zajęciach. A to już za miesiąc!

Tekst i foto: K. Ogińska

Kolejne warsztaty już za nami! 17 października swoich sił w digitalizacji spróbowali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Wołowie. Tym razem czas przyszedł na robienie zdjęć i skanów, które zostaną zamieszczone na platformie Cyfrowy Dolny Śląsk. Licealiści zajęli się dwoma kronikami ze swojej szkoły – Szkolnego Klubu Sportowego z lat 1980-1988 oraz Szczepu HSPS 1974/1975. Uczestnicy warsztatów fotografowali zapisane strony za pomocą specjalnego wielkoformatowego skanera z podłączonym aparatem fotograficznym. Licealiści używali również innego sprzętu – tym razem do zamieszczonych w kronice zdjęć. Kolejny etap digitalizacji został wykonany!

Tekst: K.Ogińska; Foto: K. Ogińska, M. Szulc

21 listopada odbyły się ostatnie warsztaty z digitalizacji – tym razem z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wołowie. Licealiści mieli za zadanie przygotować i udostępnić swoją kronikę na stronie Cyfrowy Dolny Śląsk. Zajęcia rozpoczęły się od zmieniania formatu plików z tiff na jpg – dzięki temu cały plik był lżejszy o kilka gigabajtów. Później zajęliśmy się przycinaniem zdjęć, aby wyglądały jak najlepiej. Po przekonwertowaniu skanów do formatu PDF, zostało nam najważniejsze – wrzucenie tego na aplikację dLibra dla redaktorów. Licealiści zrobili również opis swojej kroniki Szkolnego Klubu Sportowego z lat 1980-1989, a następnie udostępnili ją na stronie Cyfrowy Dolny Śląsk.

Tekst i foto: K. Ogińska

Skip to content