Zespół Szkół Społecznych

26 września 2019 roku odbyły się już trzecie warsztaty z digitalizacji, tym razem uczestniczyli w nich uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych w Wołowie. Młodzież dowiedziała się czym jest i na czym polega praca w digitalizacji zbiorów. Na początku prawie pięciogodzinnych zajęć, uczniowie przeglądali materiały znajdujące się na platformie Cyfrowego Dolnego Śląska. Mogli dzięki temu zobaczyć, co można dodawać i jak wyglądają opisy wydań. Największym powodzeniem cieszyły się archiwalne numery „Auto Giełdy Dolnośląskiej” oraz zdjęcia i pocztówki. Już wiedząc, jak wygląda opis wydania, mogliśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Czy zawsze podamy autora? Czym różni się dostęp ograniczony od nieograniczonego? Co zrobić, jak na zdjęciu znajduje się jedna osoba? Co z kroniką szkolną? Czy trzeba zasłaniać zdjęcie w liście gończym umieszczonym w czasopiśmie? Później wymieniliśmy wszystkie etapy, przez które trzeba przejść, aby zdigitalizować utwór. Po przerwie uczyliśmy się kolejnego kroku – segregacji i odnajdywania informacji. Jak ustalić rok powstania zdjęcia? Czasami dzięki plakatowi w tle, a czasami patrząc na modę dawnych lat. Chociaż zadanie było dość trudne, wszyscy świetnie sobie radzili! Później młodzież przejrzała kronikę szkolną, w której zresztą się znalazła. Na końcu uczniowie odwiedzili Dział Digitalizacji i Archiwum. Poznali tam różne rodzaje skanerów i programów, z których będą korzystać na następnych zajęciach.

Tekst i fot: K. Ogińska

8 października odbyły się kolejne warsztaty z digitalizacji, w których udział wzięli uczniowie z  Zespołu Szkół Społecznych w Wołowie. Tym razem zadaniem grupy uczniów było skanowanie obiektów, które na następnym spotkaniu umieszczą na platformie Cyfrowy Dolny Śląsk.

Młodzież swoją pracę rozpoczęła od archiwalnego czasopisma „Gazeta Powiatowa”. Każdy używał do tego specjalnego wielkoformatowego skanera z podłączonym aparatem fotograficznym. Po zrobieniu zdjęć, uczestnicy warsztatów opracowywali je – robili obróbkę, zmieniali format i przygotowywali do wrzucenia na Cyfrowy Dolny Śląsk. W trakcie pracy było też dużo śmiechu, ze względu na stare artykuły, które były głośno odczytywane. Następnym zadaniem uczniów było skanowanie kroniki szkolnej Zespołu Szkół Zawodowych z rocznika 2001/2002. Do tego – ze względu na dołączone zdjęcia – przydał im się inny skaner. Dzięki temu poznali różne sprzęty dostępne w Dziale Digitalizacji i Archiwum. Kolejny etap digitalizacji już za nami!

Tekst i fot: K. Ogińska

19 listopada odbyły się trzecie spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Społecznych w Wołowie. Warsztaty rozpoczęły się od zmiany formatu plików z tiff na jpg – dzięki temu kronika, na której pracowaliśmy, stała się lżejsza. Uczniowie połączyli skany w PDF oraz nanieśli poprawki na skonwertowanym pliku. Kronika przed udostępnieniem musiała wyglądać idealnie! Na końcu przyszedł czas na poznanie aplikacji dLibry dla redaktorów Cyfrowego Dolnego Śląska. Po wybraniu odpowiednich ustawień oraz dodaniu metadanych (opisu) kronika Zespołu Szkół Społecznych z roku szkolnego 2001/2002 znalazła się na platformie Cyfrowego Dolnego Śląska!

Tekst i fot: K. Ogińska