W pogoni za Janem II Szalonym

W piątek, 13 września br. , punktualnie o godz. 10:00, czteroosobowe reprezentacje z siedmiu szkół podstawowych, działających na terenie naszej gminy, ruszyły w pogoń za Janem II Szalonym.  Zadanie, którego celem było złapanie księcia i  pozbawienie go wehikułu czasu, do łatwych nie należało… Pięciokilometrowa trasa, wiodła przez całe miasto. Na trasie gry, na jej uczestników, czekało piętnaście zadań, a każde z nich nawiązywało do historii naszego miasta, wydarzeń, które miały tutaj miejsce, architektury i postaci. Każdy z punktów zadaniowych obsługiwany był przez animatorów, w roli której,  wystąpili,  przebrani w średniowieczne stroje, uczniowie z wołowskich szkół średnich oraz harcerze.  Zadaniem animatorów był nadzór i pomoc w wykonaniu zadań i  zagadek,  a co za tym idzie przybicie pieczątki, potwierdzającej poprawne wykonanie zdań.  Na tarasie gry, emocje sięgały zenitu… Drużyna  z kompletną kartą gry (zaliczone wszystkie punkty na tarasie) udać się mogła w stronę mety. O zwycięstwie decydował czas pokonanej trasy oraz ilość zebranych punktów. Reprezentacja Zespołu Szkół Społecznych w Wołowie ( w składzie: Ola K; Julia S; Paweł O;  Kuba B. oraz Pani Małgorzata B.), która jako pierwsza dotarła na metę, trasę pokonała, w rekordowym czasie: 1 godzina 33 minuty, z maksymalną liczbą punktów – 15. Kolejno na metę przybywały: Szkoła Podstawowa w Warzęgowie (w składzie: Maria K; Marcel P; Aurela W; Daria P. oraz Pan Zbigniew M.) z czasem 1 godzina 45 minut; Zespół Szkół Publicznych w Lubiążu (w składzie: Małgorzata P; Szymon A; Emilia W; Aleksandra M. oraz Pani Angelika M.) – 1 godzina 50 minut; Szkoła Podstawowa nr 1 w Wołowie ( w składzie: Gabriela B; Julia R; Tymon J; Adrian Ł. oraz Pani Bogumiła B.) – 1 godzina 54 minuty; Szkoła Podstawowa nr 2 w Wołowie (w składzie: Laura B; Gabriela Cz; Adam M; Konrad S. oraz Pani Kazimiera D. ) – 2 godziny 5 minut; Szkoła Podstawowa w Starym Wołowie (w składzie: Aleksandra C; Martyna T; Wiktoria P; Ariel L. oraz Pani Danuta H.) – 2 godziny 8 minut oraz Szkoła Podstawowa w Krzydlinie Wielkiej (w składzie: Karol S; Nikola B; Jakub P; Jan B. oraz Pani Renata K.) – 2 godziny 10 minut.

W oczekiwaniu na  drużyny, w parku Wołowskiego Ośrodka Kultury, miejsce miał piknik historyczny, podczas którego, nasz niezastąpiony konferansjer – Tomasz Pamin – umilał czas wiernym kibicom, którzy tłumnie ściągnęli do parku, aby dopingować swoich. Były gry i zabawy, malowanie twarzy przez „balansowe” animatorki: Olę i Magdę oraz oryginalne transparenty, zachęcające do wspólnego kibicowania. Po tak dużym wysiłku nie mogło zabraknąć poczęstunku. Opiekę medyczną zabezpieczała Harcerska Organizacja Wychowawczo-Patriotyczna Cichociemni z Brzegu Dolnego.

Na podsumowanie tego historycznego wydarzenia, wszystkie drużyny udział wzięły w zabawie, której celem było odgadnięcie hasła przewodniego: Wołów – jedno miasto, wiele historii, później przyszedł czas na wręczenie nagród: dla zwycięzców – dyplomy, eko torby, magiczne kubki z logotypem wydarzenia oraz kompasy, a zwycięska szkoła otrzymała mega czasomierz; dla pozostałych uczestników i animatorów, którzy tego dnia pełnili bardzo ważną i odpowiedzialną funkcję, wręczyliśmy  podziękowania, ekologiczne torby i kubki z logotypem wydarzenia. Relację z tego wyjątkowego wydarzenia, uwiecznił nasz „nadworny” fotograf – Bartosz Klimek. Wystawa dostępna będzie w holu biblioteki do końca listopada br.

Fotorelacja dostępna również na: INSTAGRAM oraz FACEBOOK

Dziękujemy za wspólną zabawę!

 

Gra miejska ” W pogoni za Janem II szalonym”,  to fantastyczna przygoda, połączona z podróżą w przeszłość, pogoń za księciem piastowskim i ocalenie wehikułu czasu, teraz dostępna w dwóch formach: tradycyjnej TURYSTYCZNA GRA MIEJSKA (karty startowe pobrać można  tutaj, lub  w punkcie informacji turystycznej, działającym przy naszej bibliotece!), oraz mobilnej:  na aplikacji ACTION TRACKprzejdź na stronę Nowe media? Tylko u nas!  i pobierz kod QR. Wszystkie materiały powstałe w czasie realizacji projektu dostępne są na wolnych licencjach  CC BY.

Projekt, którego celem jest wspólne odkrywanie historii naszego miasta, upamiętnienie dziejów ojczystych i przywracanie pamięci lokalnej, realizowany był pod patronatem honorowym Pana Dariusza Chmury – Burmistrza Gminy Wołów oraz Pana Janusza Dziarskiego – Starosty Wołowskiego. Patronat medialny – Tygodnik Powiatu Wołowskiego ” Kurier Gmin”. Nasi partnerzy: Szkoła Podstawowa nr 1 w Wołowie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wołowie, Szkoła Podstawowa w Starym Wołowie, Szkoła Podstawowa w Krzydlinie Wielkiej, Szkoła Podstawowa w Warzęgowie, Zespół Szkół Publicznych z Lubiążu, Zespół Szkół Społecznych w Wołowie, Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Wołowie, Zespół Szkół Zawodowych w Wołowie, Wołowski Ośrodek Kultury, Restauracja PaPi, Harcerska Organizacja Wychowawczo-Patriotyczna Cichociemni, Urząd Miejski w Wołowie, Starostwo Powiatowe w Wołowie. Za pomoc, od strony technicznej, dziękujemy: Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Wołowie oraz Sołectwu Stary Wołów.

Przygotowanie gry: scenariusz i fabuła, plan, trasa, zadania i zagadki, zasady gry oraz  jej przeprowadzenie, a także przygotowanie gry w wersji mobilnej oraz papierowej, również od strony graficznej, to dzieło naszych wołowskich bibliotekarzy: Pani Kasi, Pani Renaty, Pani Karoliny, Pani Małgosi i Pana Marcina. Świetna robota!

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Skip to content