Oblężenie Malborka w Pełczynie

19 lutego 2020 Will Osborne i Mary Pope Osborne autorzy serii Magiczny Domek na Drzewie zabrali młodych tropicieli faktów z Świetlicy Środowiskowej w Pełczynie w podróż do średniowiecznego zamku. Z książki „Zamki i rycerze”
Scroll

19 lutego 2020 Will Osborne i Mary Pope Osborne autorzy serii Magiczny Domek na Drzewie zabrali młodych tropicieli faktów z Świetlicy Środowiskowej w Pełczynie w podróż do średniowiecznego zamku. Z książki „Zamki i rycerze” dowiedzieliśmy się, jak wyglądała budowa zamku i jakie funkcje pełnił, czym jest system feudalny oraz jakie zwyczaje panowały na dworze królewskim. Następnie przeczytaliśmy o tym, jak zostać prawdziwym rycerzem i z jakich elementów składała się jego zbroja. By utrwalić zdobytą wiedzę, stworzyliśmy plakat z skserowanych ilustracji znajdujących się w książce. W kolejnej części zajęć poznaliśmy wybrane zamki znajdujące się w Polsce. W tym celu na mapę Polski przyklejaliśmy zdjęcia zamków. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć, że najwięcej budynków tego typu znajduje się na południu kraju. Dzieci opowiadały o zamkach, które zwiedzały: w Książu, Łęczycy i Czocha.

Po części teoretycznej zajęć nadszedł czas na część praktyczną – dzieci stworzyły piękne tarcze i korony oraz zbudowały zamek, by przenieść się do roku 1410. Armia dowodzona przez króla Władysława Jagiełłę przypuściła szturmu na zamek w Malborku. Oblężony zamek bronił Henryk von Paluen – dowódca wojsk krzyżackich. Niestety krzyżakom udało się odeprzeć atak.

Pomimo zaciętej walki, wrogim wojskom udało się dość do porozumienia, by wspólnie pomalować nieco zniszczony zamek.

Zajęcia okazały się ciekawą lekcją historii.

Dziękuję Pani Ewie Grodzkiej za pomoc przy wykonaniu inscenizacji oblężenia Malborka oraz Pani Magdalenie Woźniak za pełnienie roli nadwornego fotografa.

No items found.
Informacja turystyczna

to miejsce, w którym rozpoczyna się przygoda ze zwiedzaniem naszego miasta…

dowiedz się więcej